Oferta educaţională

Invitaţie

Plan de şcolarizare - 2016-2017:Inscrierea in invatamantul primar 2013

• o clasă pregătitoare, cu 28 de elevi

Criteriile specifice de departajare pentru înscrierea în clasa pregătitoare.

Învăţământul primar începe cu clasa pregătitoare. Înscrierea la clasa pregătitoare este obligatorie pentru copiii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de lege.

Ordinea înscrierii nu afectează admiterea copilului în clasa pregătitoare. Singurele criterii sunt cele de metodologie si cele specifice.

• 2 clase a V-a, din care una cu program intensiv de fotbal
An de an, promovabilitate între 70-90%la toate testările şi examenele naţionale

Clasele cu program de fotbal au devenit un punct de atracţie pentru elevii şi părinţii interesaţi. Rezultatele obţinute de elevii de la aceste clase sunt constant foarte bune. O echipă de fotbal a şcolii, reprezentând judeţul Iaşi, a obţinut titlul de campioană naţională la fotbal şcolar, ediţia 1997, Arad. În prezent, 14 foşti elevi de la aceste clase evoluează la diverse grupări de fotbal. Doi dintre aceştia fac parte din loturile naţionale de tineret, respectiv de juniori.

În  anul 2003, am iniţiat Festivalul-concurs de teatru şcolar intitulat “Sub Reflector”, care a ajuns la ediţia a doisprezecea (2015). Tot atunci am lansat şi programul de educaţie a elevilor prin teatru şcolar. În prezent, în şcoală îşi desfăşoară activitatea 2 trupe de teatru.

Prioritatea priorităţilor o reprezintă pentru noi dezvoltarea resurselor umane, motiv pentru care concentrăm eforturile în direcţia formării şi dezvoltării continue a întregului personal al şcolii. Aceeaşi atenţie o acordăm elevilor noştri pe care dorim să-i formăm: dinamici, cu iniţiativă, cu sentimentul libertăţii şi al autonomiei, cu încredere de sine, cu potenţial creativ. Şi toate acestea în conformitate cu sloganul şcolii: “Noi suntem prietenii fiecărui elev”.

Oferta activităţilor opţionale şi extraşcolare
pentru clasele I-IV:
Oferta activităţilor opţionale şi extraşcolare
pentru clasele V-VIII:
  • Cerc de şah
  • Cerc de dans
  • Educație pentru scriere de calitate
  • Teatru şcolar
  • „Let's have fun” - opțional de limba engleză
  • activități suplimentare cu elevii pentru recuperare și performanță
  • Pregătire săptămânală pentru concursuri școlare și examenele naționale de Limba română și Matematică
  • Tehnologia informaţiei